دومینوی زندگی

دومینوی زندگی

هواسمان به ترتیب دومینوی زندگیمان باشد شاید این آخرین مهره دومینوی زندگی ما باشد....

نویسندگان

یکی از اصول سواد رسانه

سه شنبه, ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۵۵ ب.ظ

دومینوی تربیت کودکان ما در حال شکل گرفتن و کامل شدن است،وظیفه والدین در دروران کودکی و نوجوانی کمک به شکل گرفتن صحیح این دوینوست،یکی از عوامل موثر در این تربیت رسانه ها هستند که اولین پیام رسان و موثر در این تربیت میباشند.

یکی اصول مهم در سواد رسانه ای،آگاهی کامل والدین به رسانه ها هست،تا بدانند چه موقع و در چه محیط و زمانی چه نوع رسانه ای را در اختیار فرزندمان بگذاریم.


اصل آموزش و آگاهسازی

یکی اصول مهم مربوط به مدیریت رسانه در خانوادهها، آموزش و آگاهسازی است. آموزش و آگاهسازی اصل بسیار مهمی در زندگی بهشمار میآید، تا جاییکه در قرآن از آن به راه نجات خانواده از آتش تعبیر شده است. امام صادق علیهالسلام میفرماید: «لمّا نَزَل تْهذه الآیة: [یا أیها الّذینَ آمَنوا قُوا أنفسَکم و أهلیکم نارا] قالَ النّاسُ: یا رسول اللّه! کیفَ نَقِی أنفسَنا وَ أهلِینا؟ قالَ: اعمَلُوا الخیرَ و ذَکروا بهِ أهْلِیکم فأدِّبُوهُ معلی طاعةِ اللّه؛ چون آیه (ای کسانی که ایمان آوردهاید! خود و خانواده خود را از آتش نگه دارید) نازل شد، مردم گفتند: یا رسولالله! چگونه خود و خانوادهمان را حفظ کنیم؟ فرمود: عمل خیر انجام دهید و آن را به خانواده خود نیز یادآوری کنید و برپایه فرمانبرداری از خدا پرورششان دهید.»


آگاهیهای مورد نیاز والدین

والدین باید نسبت به کارکردها، آسیبها، فرصتها و تهدیدهای فضای مجازی اطلاعات لازم را جمعآوری و مطالب مفید آن را به فرزندان، دوستان، اقوام و نزدیکان خود منتقل کنند.
  • الف) آشنایی با آداب، رسوم و فرهنگ اصیل اسلامی- ایرانی؛
  • ب) آشنایی با روشهای تربیتی صحیح در اسلام؛
  • ج) آگاهیهای رسانهای؛


والدین باید در مورد رسانههای دیجیتال، آگاهیهای لازم را داشته باشند که در ذیل به آن اشاره میشود:
  • چیستی رسانههای دیجیتال
  • کارکردهای رسانههای دیجیتال
  • مالکان و گردانندگان رسانههای دیجیتال
  • بایدها و نبایدهای رسانههای دیجیتال (به معنای آشنایی با آسیبهای رسانه و پالایش محتوای آن و حذف موارد نادرست از مصرف رسانهای خانواده که در اصل مدیریت بیان میشود)
  • شبهات مربوط به رسانه و فضای مجازی (به علت اهمیت بسیار زیاد شبهات رسانه، این شبهات به همراه پاسخهای آنها در فصل جداگانهای خواهد آمد)
شناخت فرهنگهای معارض با فرهنگ اسلامی-ایرانی و اهداف آن: بهتر است والدین آشنایی اجمالی با فرهنگهای معارض داشته باشند تا بتوانند خط سیر آن را در فیلم، پویانمایی، بازی، شبکههای اجتماعی، موتورهای جستجو و ... پیدا کرده و کاملاً آگاهانه با آن مواجه شوند.

شناخت متخصصان دلسوز و آگاه رسانههای نوظهور: والدین نمیتوانند تمام ابعاد رسانهای را شناسایی کرده، به صورت مطلوب با آن مواجه شوند. از این رو باید با متخصصان این فن مشورت کنند. امام علی علیهالسلام میفرماید: «مَنِ استَبَدَّ برأیهِ هَلَک، و مَن شاوَرَ الرِّجالَ شارَکها فی عقولها؛ هر که خودرأیی کند نابود شود و هر که با متخصص مشورت کند، در خردهایشان شریک گردد.»

اما نکته مهم، شناخت متخصص دلسوز رسانهای است که فهم خوبی از رسانههای نوین دارد. مطالعه دیدگاههای مقام معظم رهبری، شهید آوینی، پروفسور حمید مولانا، پروفسور هربرت شیلر و جمعی از اندیشمندان این حوزه میتواند والدین را در فرهنگسازی رسانهای یاری رساند. جالب است که حتی مطالعه آثار جوزف نای بهعنوان فردی که در اتاق جنگ نرم آمریکا حضور مؤثری دارد و دیدگاههای  گوناگونی درباره جنگ نرم علیه کشورمان بیان میکند نیز میتواند روشن و تأیید کننده آرای اندیشمندان دلسوز رسانههای نوظهور باشد.روشهای کسب آگاهی درباره فضای مجازی

یکی از راهکارهای کسب اطلاعات، تجربههای شخصی است. به عبارت دیگر، والدین خودشان این فضا را تجربه کنند و با فرصتها و تهدیدهای آن آشنا شوند و آنگاه دیگران را نیز آگاه سازند. با توجه به وقت اندک خانوادهها و خطرهای فراوان موجود در این فضا حتی برای والدین، توصیه میشود از تجربههای اساتید و کارشناسان این فضا استفاده شود و اطلاعات مورد نیاز را با مشورت ایشان به دست آورند. امام علی علیهالسلام در حدیثی زیبا میفرماید: «أَی بُنَی إِنِّی وَ إِنْ لَمْأَکنْ عُمِّرْتُ عُمُرَ مَنْ کانَ قَبْلِی فَقَدْنَظَرْتُ فِی أَعْمَالِهِمْ وَ فَکرْتُ فِی أَخْبَارِهِمْ وَ سِرْتُ فِی آثَارِهِمْ حَتَّی عُدْتُک أَحَدِهِمْ بَلْ کأَنِّی بِمَا انْتَهَی إِلَی مِنْ أُمُورِهِمْ قَدْعُمِّرْتُ مَعَ أَوَّلِهِمْ إِلَی آخِرِهِم؛ ای نونهالم! هرچند من (ایام) عمر آنان را که پیش از من بودهاند درنیافتم ولی در کردارشان نگریستم و در گزارش اخبارشان اندیشیدم و در آثارشان گشتم تا همچون یکی از آنان شدم و حتّی به مدد آنچه از کارهای ایشان به من رسیده، چنان شدم که گویی عمری از آغاز تا پایان با آنان به سر بردهام.». بنابر این والدین میتوانند با مطالعه آثار در خور توجه و قابل اعتماد، اطلاعات مطلوبی را در این زمینه به دست آورند.


در چه زمانی باید آگاهی های رسانهای را کسب کرد؟

آموزش و آگاهسازی باید در زمانی صورت گیرد که فرزند به مسائل نامناسب مبتلا نشده و آلودگیهای فضای مجازی روح و جسم او را تسخیر نکرده باشد؛ بخصوص پیش از اینکه به وسیله افکار باطل مانند مطالب غیراخلاقی و شبهات فراوان اعتقادی که از طریق رسانهها فرستاده میشود، ذهن او دچار تشویش شده و احساسات و رفتارش به کنترل فضای مجازی درآید. امام صادق علیهالسلام میفرماید: «بادِروا أحداثَکم بِالحَدیثِ قَبلَ أنتَ سبِقَکم إلَیهِ مُالمُرْجِئةُ؛ نوجوانان خود را، پیش از آنکه افکار مخالفان به سراغشان روند، حدیث بیاموزید.» اهمیت آگاهسازی فرزندان و پاسخ به شبهاتشان چنان است که امام علی علیهالسلام در وصیت خویش به فرزند برومندشان امام حسن علیهالسلام آن را مقدّم بر آموزش قرآن، تفسیر، شریعت و احکام اسلامی میداند. ایشان در ابتدای وصیتشان میفرماید: «وَ أَنْ أَبْتَدِئَکَ بِتَعْلِیمِ کِتَابِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ تَأْوِیلِهِ وَ شَرَائِعِ الْإِسْلَامِ وَ أَحْکَامِهِ وَ حَلَالِهِ وَ حَرَامِهِ لَا أُجَاوِزُ ذَلِکَ بِکَ إِلَى غَیْرِهِ ثُمَّ أَشْفَقْتُ أَنْ یَلْتَبِسَ عَلَیْکَ مَا اخْتَلَفَ النَّاسُ فِیهِ مِنْ أَهْوَائِهِمْ وَ آرَائِهِمْ مِثْلَ الَّذِی الْتَبَسَ عَلَیْهِمْ فَکَانَ إِحْکَامُ ذَلِکَ عَلَى مَا کَرِهْتُ مِنْ تَنْبِیهِکَ لَهُ أَحَبَّ إِلَیَّ مِنْ إِسْلَامِکَ إِلَى أَمْرٍ لَا آمَنُ عَلَیْکَ بِهِ الْهَلَکَةَ وَ رَجَوْتُ أَنْ یُوَفِّقَکَ اللَّهُ فِیهِ لِرُشْدِکَ وَ أَنْ یَهْدِیَکَ لِقَصْدِکَ؛ و خواستم از تعلیم کتاب خدا و تأویل آیات قرآن و مقررات و احکام اسلام و حلال و حرام دین آغاز کنم و به سخن دیگر نپردازم، ولی از این نکته نگرانم که اشتباهاتی که هوا و هوسها به بار آورده و موجب اختلاف میان مردم گشته، تو را نیز دامنگیر شود، از این رو با اینکه از تذکر این شبههها دلخوش نیستم (که ذهن صاف و بیآلایش ترا تیره و کدر کند) اما محکمکردن پایه (و روشنکردن موارد شبهه) بهتر از آن است که تو را به دست چیزی سپارم که از هلاکت در آن بر تو ایمن نیستم (تو را در ورطه بیخبری و بیاطلاعی رها کنم، با اینکه ممکن است هنگام برخورد با افکار و آرای گوناگون حق را نیابی و به گمراهی افتی) امیدوارم خدایت در این لغزشگاهها توفیق هدایت عطا کند، و به راه راست هدایت فرماید»
آگاهیهایی که لازم است والدین درباره فضای مجازی به دست آورند و به ترویج آن از طریق گفتگو در جلسات خانوادگی، میهمانی و حتی نوشتن کتاب، مقاله، نامه به مسؤولان و یا سخنرانی اقدام کنند، در سه محور خلاصه میشود:

نظرات  (۲)

سلام و خدا قوت
درود بر شما.احسنت.لذت بردیم
۲۱ ارديبهشت ۹۷ ، ۰۱:۱۷ رضا رستمی وند
   سلام  و عرض ادبوبلاگ قابل استفاده ای است مطالبتون هم جالبه.ان شاءالله در عرصه جهاد فرهنگی موفق باشید.آتش به اختیار

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی